STANOWISKO MINISTERTSTWA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Z 15 KWIETNIA 2013 R.

W SPRAWIE KOLEJNOŚCI LICZENIA URLOPU PROPORCJONALNEGO

 

Sposób ustalania urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym w związku z korzystaniem z urlopu wychowawczego, trwającego co najmniej miesiąc, w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia, reguluje art. 1552 § 2 k.p.

Na podstawie tego przepisu, jeżeli okres urlopu wychowawczego trwającego co najmniej miesiąc przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, wymiar tego urlopu osoby powracającej do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu. Chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze. Przy ustalaniu wymiaru proporcjonalnego urlopu na podstawie art. 1552 k.p. kalendarzowym miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi (art. 1552a § 1 k.p.), a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 k.p.).

Ustalając wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego pracownicy korzystającej z urlopu wychowawczego (od 1 marca do 30 września 2013 r.), uwzględnia się okresy przepracowane u pracodawcy, wyłączając okres urlopu wychowawczego (czyli 7 miesięcy). Zatem pracownicy, o której mowa w przykładzie, będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 11 dni (1/12 × 5 miesięcy pracy × 26 dni urlopu wypoczynkowego = 10,83, po zaokrągleniu 11 dni).

 

(Rzeczpospolita, Prawo i Praktyka z 21 maja 2013 r., str. D3)